Jak wzmocnić skarpy gabionowe?

Długotrwałe i intensywne opady powodują podnoszenie się poziomu wody w rzekach, erozję gleb na terenach górskich, co prowadzi do niszczenia gleb, zaburzeń krajobrazu, niszczenia budynków i domów. Problem ten jest szczególnie istotny na Ukrainie Zachodniej, gdzie co roku tysiące ludzi cierpi z powodu powodzi. Jaki jest sposób na zapobieganie straszliwym skutkom złej pogody? Wzmocnienie gleby gabionami.

Dlaczego warto wybrać konstrukcje gabionowe? W końcu bez kolosalnych kosztów można je wykorzystać do wzmocnienia budynków. Gdzie wzmocnienie będzie odpowiednie? Stosowany u podnóża rzek, od zacierania się nasypów, skał gruntowych, wyścigów, mostów, skarp. Gabiony spełniają swoje funkcje dzięki specyficznej budowie metalowej podstawy. Sekcje prętów są dość gęste, więc w kontakcie z powierzchnią są utrzymywane na miejscu. Konstrukcja może być w jednym położeniu przez ponad 100 lat bez konieczności wymiany i przebudowy, co jest bardzo ważne w ochronie brzegu. Podstawą gabionów jest podwójna siatka skrętna. Konstrukcja metalowa zgodna ze standardami TU i GOST, dodatkowo pokryta cynkiem, aby zapobiec korozji spowodowanej stałą wilgocią.

W jakich przypadkach wzmocnić glebę konstrukcjami gabionowymi? Jeśli nachylenie lub nachylenie:

  • jest pod wysokim stopniem;
  • znajduje się na terenie o luźnej glebie;
  • skłonny do regularnego wypłukiwania przez prądy wodne;
  • skłonny do spadania skał;
  • myte przez wartki nurt rzeki;
  • znajduje się na terenach podmokłych;
  • u podnóża jest rów;
  • znajduje się nad linią kolejową lub autostradą;
  • umieszczone przed witryną prywatną lub krajową;
  • przeznaczony do wzmocnienia gruntu pod mostem.

Etapy montażu gabionów ochronnych:

1. Prace przygotowawcze

Najpierw oczyść ziemię z korzeni roślin, kamieni i gruzu. Następnie wypoziomuj glebę, aby gabiony nie zwisały z powodu dużego ciężaru wypełniacza. Zastosuj metodę nasypu lub usunięcia nadmiaru gleby, wyrównując teren do wartości średniej.

2. Montaż konstrukcji

Montaż konstrukcji ochronnych gabionowych takich jak: materac Renault, jumbo, mur oporowy czy system termiczny. Rodzaj dobierany jest w zależności od wzmacnianej powierzchni i zakresu.

3. Nadzienie

Wypełnij konstrukcję kamieniem gruzowym lub gruzem.

Wzmocnij brzegi rzek i skarpy konstrukcjami gabionowymi, aby zapobiec nieprzyjemnym skutkom klęsk żywiołowych. W końcu jest stosunkowo niedrogi, a jego instalacja nie jest czasochłonna i zaradna.

Powiązane artykuły
Wiadomości, które mogą Cię zainteresować