Czy znasz historię łańcuszka? Co to za sprzęt? Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych ogrodzeń metalowych. Siatka ogrodzeniowa wykonana jest metodą tkania, jej komórka ma kształt rombu, ma wiele pozytywnych właściwości i szerokie zastosowanie.
Ale kto wpadł na pomysł stworzenia tego uniwersalnego materiału? Czy produkt był używany w taki sam sposób jak dzisiaj? W jakim celu został stworzony? Zagłębmy się w historię i rozważmy poniżej kilka wersji pochodzenia.
Na podstawie pierwszego nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego budowniczego i inżyniera Karla Rabitza. Według niektórych źródeł uważa się, że w XIX wieku stworzył maszynę, a tym samym samą siatkę do wykańczania tynków, a jednocześnie do wieszania ogrodów, tzw. zielonych dachów, do dekoracji małej architektury. Producent wykorzystał go do celów osobistych, ponieważ jako pierwszy zastosował go w swojej szklarni. W 1878 roku producent otrzymał patent na to odkrycie. Ciekawostką jest jednak to, że w ojczyźnie wynalazcy iw innych krajach Europy Zachodniej nie ma takiej koncepcji, więc istnieją pewne wątpliwości co do prawdziwości wersji.
Co stało się jasne podczas studiowania archiwów? Dlaczego są jakieś wątpliwości co do wersji? Zgodnie ze zdjęciem dołączonym do patentu gołym okiem widać, że wygląd bardzo różni się od współczesnego wyglądu ogniwa łańcuszka, a dokładniej przedstawia zwykłą tkaną siatkę, dlatego są inne wersje.
Druga wersja wyglądu wskazuje, że została wynaleziona przez maszynę w 1844 roku przez Karola Bernarda z Wielkiej Brytanii. Wyrabiał wyroby metalowe i narzędzia do celów rolniczych oraz miał własną firmę, która zatrudniała około 150 osób. Uważa się, że wymyślił prostą metodę łączenia drutu i z powodzeniem przeprowadził jego produkcję w swojej fabryce.
Jeśli mówimy o najwcześniejszej udokumentowanej wzmiance o koncepcji sieci, wydarzenie to ma miejsce w 1872 r. w patencie nazwanym na cześć Petersa. Do tego zdjęcia dołączono zdjęcie znanego dzisiaj wyglądu ogrodzenia z ogniwa łańcucha.
Nie możemy nie wspomnieć o innej wersji powstania koncepcji. Staje się teorią, że łańcuszek nazwy pochodzi od angielskiego słowa króliki, które w tłumaczeniu jest spółgłoską. Powód jest prosty, ponieważ z siatki plecionej o małych oczkach wykonano klatki dla królików.
Dzięki udanej pracy badaczy nawet po długim czasie mamy możliwość wykorzystania czegoś takiego jak siatka metalowa w dziedzinie budownictwa, hodowli zwierząt, projektowania i, co najważniejsze, w dekoracji osobistego terytorium.
A której wersji bardziej zaufać - wybór należy do Ciebie.